teorilektioner

Fråga: När behöver jag senast lämna återbud till inbokad körlektion och kurs utan att behöva betala för den?
Svar: Återbud till inbokad körlektion på trafikskolan ska ske senast klockan 13.00 dagen innan bokad körlektion. Detta gäller även helger. Samma sak gäller för inbokad handledarutbildning och riskettan.

Kan ni berätta lite om trafikskolans intensivkurs, priser, tider, erbjudanden och hur länge det kan ta mig innan jag får mitt körkort m.m.
Svar: Körlektionerna kostar 1390 kr för 1 timme och 40 min.

S:t Görans trafikskola har också en intensivutbildning (intensivkurs) som vi på trafikskolan lägger upp individuellt efter varje elevs önskemål och förutsättningar. Vårt startpaket (intensivkurs) innehåller 10 stycken körlektioner inkl. teoriböcker, syntest och övningsskrivningar) för 14.200 kr.

Körskolans priser är mycket konkurrenskraftiga i Stockholm. Många trafikskolor i Stockholm tar över 21 kr i minuten för körlektioner!

Du behöver få ett körkortstillstånd innan du får börja övningsköra på trafikskola (körskola, bilskola) eller privat. Trafikskolan hjälper dig med detta kostnadsfritt (dock inte själva kostnaden för tillståndet som betalas när du hämtar ut det och är en kostnad som utfärdande myndighet tar ut) för det fall du köper ovan nämnda startpaket (intensivkurs).

Vi på vår körskola bokar körlektioner 3 veckor i förväg och sätter upp ny vecka varje söndag.

Hur lång tid din utbildning tar till dess du får körkort beror på flera olika faktorer såsom t.ex. din tidigare erfarenhet, hur mycket tid du lägger ned på körlektioner och teorin, hur ofta du väljer att köra körlektioner, dina förutsättningar att lära in m.m. Efter någon lektion ska läraren på trafikskolan kunna göra en ungefärlig bedömning av hur många körlektioner du behöver och hur lång tid din utbildning därmed kan tänkas ta.

Finns det olika sätt att utnyttja trafikskolans erbjudande?
Svar: Utbildningen som erbjudandet på vår trafikskola (körskola, bilskola) innehåller planerar trafikskolan efter varje enskild elevs önskemål och förutsättningar. Tänkbara alternativ kan vara att lägga upp utbildningen t.ex. som ett nybörjarpaket, som stödlektioner till privat övningskörning eller som en intensivutbildning (intensivkurs).

Räcker erbjudandet för att få körkort?
Svar: Vanligtvis räcker erbjudandet inte till för att du ska få ditt körkort utan erbjudandet ska ses som ett start- eller komplementpaket. Hur långt erbjudandet räcker beror främst på dina erfarenheter och förkunskaper.

Under vilka tider har ni körlektioner?
Svar: Första körlektionen på vår trafikskola (körskola, bilskola) börjar klockan 07.00 och slutar 08.40 och den sista körlektionen påbörjas 16.35 och slutar 18.15.

Vår trafikskola (körskola, bilskola) kör regelmässigt körlektioner som är 1 timme och 40 minuter eftersom vi har kunnat konstatera att längre körlektioner gör de olika övningsmomenten effektivare och påskyndar utbildningen samt minskar dina kostnader för ditt körkort.

Utför ni syntest?
Svar: Ja, trafikskolan hjälper er med syntest. Ansök om körkortstillstånd på Körkortsportalen. Därefter får du handlingar hemskickade därifrån som du tar med dig till vår körskola där du ska göra en syntest. Har du glasögon eller kontaktlinser måste du ta med dessa till syntestet på körskolan.

Hur dags börjar era kurser?
Svar: Handledarkursen börjar klockan 18.15 och slutar cirka 21.00. Riskettan börjar 18.15 och slutar cirka 21.00.

Klarar jag teoriprovet på Trafikverket om jag övar teori med hjälp av er CD-skiva?
Svar: Ja, vår uppfattning är att de elever på vår trafikskola som använder sig av trafikskolans teoriböcker och som följer instruktionerna i dessa samt dessutom använder vår CD-skiva alltid klarar teoriprovet på Trafikverket.